Viac ako polovicu územia Slovenska pritom predstavujú prihraničné regióny. Slovenská sadzba DPH na gastroslužby je však dvoj - až štvornásobne vyššia ako v susedných krajinách. V Maďarsku je na úrovni 5 %, v Rakúsku 5 %, v Česku 10 % a v Poľsku 10 %. Slovenskí podnikatelia v gastrosektore tak odvádzajú štátu o 100 až 150 % dane z pridanej hodnoty viac ako ich kolegovia za hranicami, čo podľa iniciatívy znižuje ich konkurencieschopnosť na spoločnom európskom trhu.
"Aj keď obdobie troch zimných mesiacov považujeme za veľmi krátke, dočasné zníženie DPH na gastro považujeme za pozitívne. Aj vzhľadom na vyjadrenia predstaviteľov koalície veríme, že budúci rok dĺžku tohto obdobia prehodnotia a pomôžu tak gastrosektoru postaviť sa na nohy vo vôbec najťažšom období v ére samostatného Slovenska," dodal Machalík.
O tom, že sa koalícia dohodla na dočasnom znížení sadzby DPH na 10 %, informoval minister financií Igor Matovič (OĽANO). Zároveň dodal, že ak sa týmto opatrením výrazne zlepší priznávanie tržieb v gastre, môže sa zníženie DPH predĺžiť.