Projekt vznikol v spolupráci Národného archívu, dokumentaristu Mareka Janáča, Archívu Českého rozhlasu a Ústavu pre štúdium totalitných režimov. Tím historikov, právnikov a psychológov sprístupní verejnosti doteraz nezverejnené informácie a presnejšie informácie o metódach, ktoré používala komunistická propaganda na zmenu verejného obrazu procesu. Okrem iného podrobne preskúmala novoobjavené audiovizuálne záznamy vrátane filmových záberov.
Vďaka webovej stránke www.politickeprocesy.cz bude možné vizualizovať rôzne výsledky skúšky. Cieľom projektu je umožniť pochopenie toho, čo sú dezinformácie a propaganda a ako ovplyvňujú spoločnosť.
Rozsudok nad bývalým generálnym tajomníkom Komunistickej strany Československa Rudolfom Slánským a ďalšími členmi vedenia údajného protištátneho centra bol vynesený 27. novembra 1952. V zinscenovanom procese, ktorý mal silný antisemitský podtón, bolo vynesených 11 rozsudkov smrti a tri doživotné tresty. Súdny proces prebiehal presne podľa vopred pripraveného scenára, takže rozsudok bol vynesený až po siedmich dňoch. Proces so Slánským bol súčasťou série politických čistiek, ktorými sa Moskva po sovietsko-juhoslovanskom rozkole v roku 1948 snažila zaviesť disciplínu vo vedení ostatných komunistických štátov.
Prvé politické procesy sa začali krátko po prevzatí moci komunistami vo februári 1948, spočiatku proti ideologickým odporcom, ako bol generál Heliodor Píka alebo politička Milada Horáková, ale neskôr sa "revolučná spravodlivosť" obrátila aj proti niektorým členom elity komunistického režimu.
V nasledujúcich rokoch bude projekt Politické procesy mapovať a sprístupňovať audiovizuálne záznamy ďalších prípadov zneužitia spravodlivosti v 50. rokoch. Tím sa teraz zameria na zachované materiály z procesu s Miladou Horákovou.