Politológovia však upozorňujú, že pri možných predčasných voľbách, ktoré sa čoraz častejšie skloňujú, vláde do karát nehrá veľa pozitívnych vplyvov. Dokážu ešte niečo so svojimi mizernými číslami urobiť?
Kým OĽaNO získalo vo voľbách 25 %, čím prevalcovalo aj dovtedy vedúci Smer, dnes má toto hnutie Igora Matoviča len 7 %, čím sa blíži k svojim tradičným výsledkom z minulosti, a dokonca aj v porovnaní s nimi ešte kleslo. „Pripísať to môžeme ich politike, tomu, ako realizovali politiku, a tej nekončiacej sa - alebo dnes už ukončenej - vládnej kríze, teda permanentnej kríze, ktorá určite nevzbudzovala dôveru v politické strany. A tiež aj tomu, akým spôsobom zvládali, resp. nezvládali tie krízy, ktoré postihovali Slovenskú republiku, to znamená pandemickú a dnes energetickú a inflačnú krízu,“ vraví politológ Jozef Lenč.
Dá sa tento stav ešte zvrátiť? Pokles sa týka aj dnes už bývalej koaličnej strany SaS. „Domnievam sa, že v prípade Za ľudí to možné už nie je. Sme rodina bude mať čo robiť, aby ostala v Národnej rade, ale niečo z toho, čo sľúbili, nakoniec aj spravili, a myslím si, aj po minulých skúsenostiach, že to určité, hoc malé jadro voličov, im pomôže získať podobný výsledok, ako mali v prvých voľbách,“ domnieva sa Lenč.