Nové subjekty
Budúcnosť OĽaNO bude podľa politológa závisieť od toho, aká bude budúcnosť Matoviča. „Keďže on je nevyspytateľným politikom, tak ťažko sa niečo prejudikuje, pokojne sa môže stať, že Igor Matovič to niekedy v najbližších voľbách zabalí, a tým sa zabalí aj OĽaNO,“ uvažuje Lenč. „No a SaS zatiaľ svojou politikou ,sme v opozícii, nie sme v opozícii, vieme, čo chceme, nevieme, čo chceme´, ale aj tým, že aj nespokojnosť v radoch politikov SaS nie je, povedzme, neviditeľná, skôr klesá preferenčne,“ hodnotí Lenč.
Stále si však myslí, že v prípade SaS prepad nebude v konečnom dôsledku taký, že by ich to posunulo mimo parlament. „V prípade, že nevznikne nejaký konkurenčný politický subjekt, ktorý by tak SaS, ako možno aj Sme rodina alebo OĽaNO, definitívne poslal mimo parlamentu,“ dodáva.
5 dôvodov prepadu
1. Pandémia COVID-19
Po zostavení vlády nastúpila okamžite zdravotná kríza, ktorá trápila Slovensko dva roky. Vláda často menila opatrenia, zavádzala neoverené postupy a verejnosť netušila, ako sa bude situácia vyvíjať.
2. Inflačná kríza
Po odznení niekoľkých vĺn pandémie Rusko zaútočilo na Ukrajinu a spustilo inflačnú krízu, ktorá sa drží dodnes. Ceny energií na trhoch dosiahli stropy a upokojujú sa len pomaly. Vláda dlhé mesiace otáľala s pomocou zraniteľným skupinám a len v súčasnosti rieši, ako sa zastropujú ceny plynu a elektriny.
3. Chaos v rozhodnutiach vlády a parlamentu
Na tlačovkách sme pravidelne vídali rôzne vyjadrenia na aktuálne témy, ktoré sa o pár dní úplne zmenili. Kompetentní prichádzali s vysvetleniami často neskoro, alebo nedokázali jasne povedať, ako plánujú postupovať. Drží sa to aj v súčasnosti, keď podali výpovede dve tisícky lekárov.