4. Nejednotnosť koalície
Od začiatku sa do seba pustili Igor Matovič a Richard Sulík, ktorí boli pred voľbami najväčší partneri. Matovič kritizoval Sulíka za každé rozhodnutie a podkopávanie jeho vlády, čo vyústilo do odchodu SaS z koalície. Naopak, Matovič sa rozhodol podržať Borisa Kollára, s ktorým sa však ich politiky v mnohom rozchádzajú.
5. Nízka dôveryhodnosť lídra koalície Matoviča
Pár mesiacov po tom, čo Matovič získal suverénne najviac krúžkov v parlamentných voľbách a stal sa premiérom, mu nedôverovalo rekordné množstvo voličov. V súčasnosti je s 8 % najmenej dôveryhodným politikom.
Problém je, že Matovič nezvládol pozíciu lídra
Radoslav Štefančík, politológ
V prípade SaS by som o výraznej strate nehovoril, lebo oni mali okolo tých 6 %, teraz majú o niekoľko percent viac, ale pokiaľ ide o OĽaNO, tak tam sa zrejme ľudia nechali presvedčiť sľubmi o tom, ako bude Igor Matovič bojovať proti korupcii, klientelizmu a ako urobí zo Slovenska tzv. slušné Slovensko. Len problém je v tom, že Igor Matovič nezvládol svoju pozíciu lídra vlády a rozsypala sa mu nielen vláda, ale aj dôvera obyvateľov v neho samotného ako politika, ktorý by bol schopný vyviesť Slovensko z marazmu, v ktorom sa v roku 2020 nachádzalo. Strana Za ľudí stratila preto, lebo asi štvrtina ľudí volila túto stranu preto, lebo ju viedol Andrej Kiska. Ale líder odišiel zo strany, tak táto strana stratila prirodzene značnú časť svojich voličov.