Všetky cesty vedúce do mesta boli zablokované a špeciálne jednotky pátrajú po členoch gangov. Policajti tiež zastavovali všetkých, ktorí sa pokúšali odísť z tohto mesta, pričom kontrolovali doklady totožnosti. Operácia je súčasťou masívneho zásahu proti gangom po náraste násilia začiatkom tohto roka.
Soyapango je jedno z najväčších miest v Salvádore a žije v ňom viac než 290-tisíc ľudí. Mesto, ktoré sa nachádza len 13 kilometrov západne od hlavného mesta San Salvador, je už dlho neslávne známe ako centrum činnosti gangov. "Od tejto chvíle je mesto Soyapango úplne obkľúčené," napísal na Twitteri 41-ročný Bukele. "Extrakčné tímy polície a armády majú za úlohu postupne zadržať všetkých členov gangov, ktorí sa tam stále nachádzajú," dodal prezident.
A partir de estos momentos, el municipio de Soyapango está totalmente cercado.
— Nayib Bukele (@nayibbukele) December 3, 2022
8,500 soldados y 1,500 agentes han rodeado la ciudad, mientras los equipos de extracción de la policía y el ejército se encargan de sacar uno a uno a todos los pandilleros que aún se encuentran ahí. pic.twitter.com/9QIpj0ziwX
Bukele zároveň prízvukoval, že bežní ľudia sa "nemajú čoho báť", a doplnil, že daný zásah je súčasťou "operácie proti zločincom, a nie proti slušným občanom". Od konca marca, keď Bukele vyhlásil výnimočný stav, uväznili úrady v krajine viac ako 58-tisíc ľudí. Ľudskoprávne skupiny kritizujú "tvrdú ruku" pri zásahoch a tvrdia, že opatrenia, ktoré umožňujú polícii zatýkať podozrivé osoby bez súdneho príkazu, vedú k svojvoľnému zadržiavaniu.
Bukeleho spojenci však tvrdia, že zásah je nevyhnutný po vlne vrážd, ktorá vyvrcholila 26. marca, keď boli gangy obvinené zo 62 vrážd za jediný deň, uvádza BBC News. Nedávny prieskum Stredoamerickej univerzity (UCA) ukázal, že 75,9 percenta Salvádorčanov schvaľuje výnimočný stav.