Napokon, niektoré inscenácie s nimi mohli vidieť na vlastné oči. Najstaršie kúsky totiž pochádzajú z roku 1980. Pokochať sa krásnymi bábkami sa prišli aj žiaci Základnej školy Sv. Michala v Leviciach. „Ešte som také niečo nevidela,“ užasnuto hovorila Mia (8) a za pravdu jej dal aj spolužiak Nikolas (8). „Veľmi sa mi tu páči,“ prikyvoval.
Výstava venovaná bábkarstvu priniesla ozajstné skvosty na Slovensku a v Čechách je od roku 2016 zapísaná na reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Predstavuje tradičný kultúrny prvok, ktorý v sebe spája dramatické, inscenačné, interpretačné, výtvarné i hudobné umenie. Je neoddeliteľnou súčasťou slovenskej divadelnej a literárnej tradície.
„Samotné bábky a divadelné kulisy predstavujú jedinečné umelecké dielka a remeselnú zručnosť ich tvorcov,“ prezradila Nikola Mihálová (37), kurátorka výstavy, ktorá potrvá až do 26. marca. „Najstaršie tu máme z roku 1980 a sú to maňušky,“ uzavrela Mihálová s tým, že tu možno vidieť kúsky z predstavení ako Čin-čin, Svetská krása, Pipi dlhá pančucha, Malá morská panna a iných.