Vláda v Pekingu minulý týždeň oznámila, že plánuje proti covidu-19 preočkovať sedemdesiatnikov a osemdesiatnikov, čo je podmienkou pre ukončenie politiky "nulového covidu", kvôli ktorej sa nedostanú do Číny skoro žiadni ľudia zo zahraničia a ktorá narúša výrobu v samotnej Číne aj globálny obchod. Odborníci na verejné zdravotníctvo aj ekonómovia upozorňujú, že Pekingu sa dostatočnú preočkovanosť podarí dosiahnuť najskôr v polovici budúceho roka alebo až v roku 2024.
Musia zároveň pripraviť nemocnice na to, aby sa prípadne dokázali vysporiadať s prílivom nakazených. Mení sa tiež postoj úradov ku covidu-19, vicepremiérka Sun Čchun-lan, ktorá má boj s pandémiou na starosti, minulý týždeň povedala, že nové varianty koronaviru sú slabšie.
Hoci vlna protestov, ktorá sa v Číne zdvihla koncom novembra, opadá, frustrácia ľudí niekde k podobným akciám viesť stále môže, poznamenáva Reuters. V stredočínskom Wu-chane, kde sa nový koronavírus pred tromi rokmi objavil, ľudia v sobotu prebúrali zátarasy, aby sa dostali z priemyselného parku uzavretého kvôli nákaze. V nedeľu v meste študenti protestovali pri jednej z univerzít proti stratégii boja proti covidu-19. Požadovali viac transparentnosti zo strany úradov, píše Reuters.
V nedeľu sa protest proti čínskej politike "nulového covidu" konal aj vo Washingtone neďaleko Bieleho domu. Asi 200 ľudí prišlo vyjadriť podporu demonštrantom v Číne, volali ale aj po politických zmenách v najľudnatejšej krajine sveta.