Vyhlásilo ho Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov na svojom 68. zasadnutí v decembri 2013. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie o voľne žijúcich živočíchoch a voľne rastúcich rastlinách, o ich prínose, ochrane a o potrebe boja proti nelegálnemu obchodovaniu s nimi. To totiž ohrozuje ich prežitie a má ďalekosiahle ekonomické, environmentálne a sociálne dosahy.
Objem medzinárodného obchodu s exemplármi voľne žijúcich živočíchov a rastlín sa odhaduje na niekoľko miliárd eur ročne a zahŕňa stovky miliónov exemplárov živočíchov a rastlín. Kvôli ochrane ohrozených druhov bol v roku 1973 prijatý Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES).
Dohovor kategorizuje zvieratá a rastliny podľa stupňa ich ohrozenia. Medzi druhy, s ktorými je obchodovanie zakázané, pretože ohrozuje ich prežitie patria aj živočíchy žijúce na Slovensku. Konkrétne medveď hnedý, vlk dravý, rys ostrovid, sokol sťahovaný, sokol rároh, orol kráľovský, orol skalný a jastrab veľký. Na Slovensku sa tiež realizoval úspešný projekt návratu zubra hrivnatého do voľnej prírody. Momentálne žije na našom území približne 20 jedincov.