Viaceré zdroje sa zhodujú, že pôvod svätého Mikuláša siaha do Malej Ázie, dnešného Turecka. Už odmala bol Mikuláš povestný svojou dobročinnosťou a pomáhaním chudobným. Neskôr sa stal biskupom v Myre. Pripisuje sa mu záchrana troch dcér kupca, ktorý prišiel o všetky peniaze. Mikuláš sa im rozhodol pomôcť, v noci im dal do mešca peniaze a položil im ho na okno. Zopakoval to i na ďalšiu noc. Na tretíkrát ho už čakal otec dcér a vrúcne sa mu poďakoval. Deň úmrtia svätého Mikuláša, 6. december, sa stal sviatkom, ktorý oslavujeme dodnes. Stalo sa zvykom, že deti i dospelí si dávajú do okien čižmy a čakajú, čo im Mikuláš prinesie.
Nie je to Santa Claus
Svätý Mikuláš bol biskupom. Dodnes sa tak tradične, najmä v európskych krajinách, zobrazuje s biskupskou myrtou na hlave a biskupskou berlou v ruke. U nás to teda nie je ten tučný pán v červenom, s čapicou a bielou bradou.
Malé trhy
V súvislosti s týmto sviatkom sa kedysi v minulosti usporadúvali trhy. Predávalo sa na nich voňavé pečivo, figúrky a drobné hračky, pripomínajúce toto sviatočné obdobie. Bývali vyrobené z pálenej hliny, zo sušeného ovocia či z dreva. Dnes už túto tradíciu nahradili vianočné trhy, ktoré sú spojené s celým predvianočným obdobím.
3 mikulášske pranostiky
- 1. Na svätého Mikuláša už je zima celá naša.
- 2. Keď je na svätého Mikuláša počasie peknô, v januári pole je bielo.
- 3. Keď na deň Mikuláša sneží, bude požehnaný rok.