Ďalšie legendy
- Sviatok svätého Mikuláša sa už odpradávna spájal s vierou v bohatstvo.
- Obchodníci v ten deň radi uzatvárali dôležité obchody.
- Inde sa svätec považoval za patróna šťastného manželstva, modlievali sa k nemu slobodné dievčiny túžiace po manželovi.
- Podľa inej legendy zas svätý Mikuláš oživil zavraždené deti, odkiaľ pochádza legenda, že nosí deti a pomáha rodičkám v ťažkej chvíli.
- Dodnes je svätý Mikuláš považovaný aj za patróna obchodníkov, lekárnikov, rybárov, majiteľov záložní či námorníkov.
Odkiaľ sa vzali čert a anjel?
Chudobné deti si dávali do okien čižmy a čakali, či im Mikuláš niečo prinesie. Bohatšie deti s rodičmi navštevovali sviatočné sprievody, ktoré tvorili maskované postavy. Tie sa postupom času zredukovali na anjela a čerta. Niekde ešte aj dnes táto trojica obchádza domy s deťmi, vo väčších mestách si však deti musia na takéto predstavenie zájsť niekam na kultúrnu akciu.
V balíčku aj mandarínky
Katarína Nádaská, etnologička
Na Slovensku začal chodiť Mikuláš až na prelome 19. a 20. storočia spolu s čertom a anjelom. Neobchádzali len deti, ale aj slobodné dievčatá. Tie mali tieto návštevy veľmi rady, pretože čert s nimi aj povtipkoval, pošpásoval. Počas socializmu Mikuláš zmizol a nahradil ho dedo Mráz. Ten na rôznych podnikových akciách zabával deti spolu so Snehulienkou z Čukotky. Za socializmu bolo vo zvyku, že sa do balíčka dávali vzácne veci, ktoré bolo ťažké zohnať, napríklad tropické ovocie ako mandarínky. Vtedy napríklad chlapci mohli v balíčku očakávať aj uhlie a metličku, ak boli trochu neposlušní. Dnes už je to opäť Mikuláš.