Pentagón odmietol poskytnúť informácie o konkrétnych zmenách vykonaných na zbraňových systémoch, ktorých Kyjevu dodal 20 a ktoré majú teraz dosah približne 80 kilometrov. Hovorca Pentagónu Patrick Ryder uviedol, že zmeny sa týkajú softvéru aj hardvéru a znemožňujú odpaľovanie rakiet dlhšieho doletu zo systému.
Ryder dodal, že "Spojené štáty sú naďalej odhodlané poskytnúť Ukrajine vybavenie, ktoré potrebuje na obranu proti ruskej invázii". Ukrajinská armáda aj Biely dom sa k tejto záležitosti odmietli vyjadriť.
Opatrný prístup k dodávkam zbraní naznačuje, že Biely dom pri svojom rozhodovaní neustále zvažuje vojenský prínos pre Ukrajinu a riziko vyvolania širšieho konfliktu s Moskvou, a to napriek tomu, že USA dostali od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského prísľub, že dodané systémy nebudú použité na útok na ruské územie.
Systémy dlhšieho dosahu by umožnili Ukrajincom zamerať sa na ruské vojenské ciele na Kryme a v samotnom Rusku. Dnes boli terčom útoku dve ruské vojenské letiská. Podľa agentúry TASS ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Ukrajina sa pokúsila zaútočiť dronom na letiská v Saratovskej a Riazanskej oblasti a že na jednom z letísk zahynuli traja ruskí vojaci a ďalší štyria boli zranení.
Jedno z postihnutých letísk je miestom, odkiaľ štartujú ruské bombardéry pred vypustením riadených striel na zariadenia na Ukrajine a v posledných týždňoch aj na zariadenia energetickej infraštruktúry.
Kyjev sa k útokom na ruské letiská neprihlásil, ale zástupca vedúceho ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak dnes na Twitteri ironicky napísal: "Krajina je okrúhla... Ak sa niečo veľmi často vypúšťa do vzdušného priestoru iných krajín, skôr či neskôr sa neznáme lietajúce objekty vrátia na miesto štartu."
BBC uviedla, že ukrajinské ozbrojené sily údajne nemajú vo svojom arzenáli vozidlo s doletom na zasiahnutie letísk v Engelse a pri Riazani, ale na jeseň ukrajinskí výrobcovia zbraní oznámili, že dokončujú vývoj dronu s doletom 1 000 kilometrov.