Vedci tiež predstavia prípravy na niekoľko misií Európskej vesmírnej agentúry (ESA), na ktorých sa zúčastňujú české tímy, ako napríklad misie Athena a Theseus, uviedol Astronomický ústav SAV v tlačovej správe.
Röntgenové satelity pomáhajú vedcom skúmať najmä vesmírne procesy, pri ktorých je hmota vystavená extrémnym podmienkam. Takéto extrémne okolnosti sa vyskytujú napríklad v blízkosti čiernych dier. Zdrojom intenzívneho röntgenového žiarenia sú systémy, v ktorých hmota prúdi smerom k neutrónovej hviezde, čiernej diere alebo bielemu trpaslíkovi. V rôznych galaxiách sú zdrojom objekty, v ktorých dochádza k tzv. gama výbuchu, špeciálnemu druhu supernovy.
Na 13. výročnom stretnutí o röntgenovej astronómii sa zúčastní 46 odborníkov z ôsmich krajín vrátane USA. Predstavia prípravy misií Európskej vesmírnej agentúry, na ktorých sa podieľal Astronomický ústav SAV. Jednou z nich je misia Athena, ktorá vďaka svojej mimoriadnej priestorovej a spektrálnej citlivosti bude môcť skúmať veľmi vzdialené objekty, z ktorých žiarenie putuje k Zemi už mnoho miliárd rokov. "Umožní nám to nazrieť do minulosti a odpovedať na základné otázky, ktorými sa zaoberá súčasná astronómia," povedal Pavel Suchan, hovorca Astronomického ústavu.
Röntgenová optika má v Českej republike dlhú tradíciu. Prvý český astronomický röntgenový objektív bol vyrobený v roku 1970 - išlo o 50 mm optiku na zobrazovanie Slnka v röntgenovom žiarení z paluby výškovej rakety Vertikal.