Takmer stovka materských a základných škôl musela pre množstvo chorých detí zatvoriť svoje brány. Aby toho nebolo málo, v lekárňach chýbajú účinné lieky, a tak sme sa pýtali odborníkov, či nie je čas obmedziť napríklad hromadné podujatia.
V 48. týždni bolo na Slovensku hlásených 52 897 ľudí, ktorí trpeli akútnymi respiračnými ochoreniami (ARO). Čísla v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpli až o 17,3 %. „Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Bratislavskom kraji, najnižšia v Banskobystrickom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na ARO bola vo vekovej skupine detí do piatich rokov,“ uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Daša Račková s tým, že komplikovaný priebeh sa vyskytol len u necelých 3 % pacientov.
Ešte viac sa zvýšil počet ľudí, ktorí dostali chrípku, keď sa z týždňa na týždeň chorobnosť zvýšila o 39 %. Najviac prípadov bolo zaznamenaných v Trnavskom kraji, najmenej v Košickom.
Zatvárajú sa školy
To, čo sa dialo v minulom roku pri covide, je realitou aj pri ARO a CHPO. V minulom týždni museli riaditelia zatvoriť 47 materských a 36 základných škôl. Medzi tie, ktoré museli zatvoriť triedy, patrí aj škola v Bernolákove (okr. Senec).
„V minulom týždni v piatok sme museli zatvoriť 5 tried na 5 dní, lebo sme tam mali chorobnosť nad 50 %. Z ochorení dominoval šarlach. Teraz rátame žiakov v iných triedach, máme už triedy, kde chýba viac ako polovica, podľa vyhlášky, ak bude tri dni za sebou chýbať viac ako 30 %, tak s pánom starostom zvážime, či nezatvoríme celú školu. Lebo nám vypadávajú nielen deti, ale aj personál,“ povedala pre Nový Čas riaditeľka Adriana Moldová.