Ako uviedlo MV SR na sociálnej sieti, neznamená to, že v každom regióne bude stáť tábor podobný tomu v Kútoch. "Rovnako ako pri iných krízových situáciách, aj tu bolo cieľom nájsť najvhodnejšie umiestnenie pre prípad krízovej situácie v budúcnosti. Táto aktivita sa deje vo vzájomnej súčinnosti so samosprávou, na dobrovoľnej báze. Nelegálna migrácia je pochybnými osobami zneužívaná na politickú propagandu a snahu o polarizáciu spoločnosti," upozornilo ministerstvo. Zároveň vyzvalo ľudí, aby neverili hoaxom a informácie si preverovali u relevantných zdrojov.
Podľa MV SR aj v existujúcom stanovom tábore v Kútoch klesá počet osôb, od konca novembra sa denne pohybuje pod sto ľudí. Ako poznamenalo, Kúty napriek stanovému táboru neskolabovali a verejný poriadok tam udržiavali policajti spolu s profesionálnymi vojakmi. Rezort tiež vysvetľuje, že Sýrčanov nemožno vyhostiť, pretože v Sýrii pretrváva vojnový stav.
Rezort opakovane deklaroval, že bude naďalej robiť kroky k pomoci zabezpečeniu ochrany vonkajšej schengenskej hranice. Na maďarsko-srbskú hranicu už vyslalo Slovensko 40 policajtov. Ministerstvo presadzuje pokračovanie v dialógu s krajinami západného Balkánu, napríklad v téme zosúladenia vízovej politiky s Európskou úniou. Je tiež za zosúladenie legislatívy v oblasti riešenia prevádzačov v jednotlivých krajinách.
Pokračovať by podľa MV SR mali aj medzinárodné expertné rokovania na úrovni policajných zložiek v témach týkajúcich sa napríklad hybridných hrozieb, šírenia dezinformácií, akým spôsobom pôsobia tieto dezinformácie aj na vývoj bezpečnosti v jednotlivých krajinách, ale tiež spoločných postupov v určitých oblastiach týkajúcich sa policajných zložiek.