Čelíme bezprecedentným časom. Inflácia zasahuje do fungovania každej domácnosti. Slováci sa už pripravujú aj na chudobnejšie Vianoce, prezradil prieskum.
Aj viac ako 20 eur zaplatíme tento rok za vianočného kapra. Jedno kilo sa totiž môže vyšplhať až na úroveň 6 eur. Je preto pravdepodobné, že ľudia budú siahať k jeho lacnejšej alternatíve – tolstolobiku. Kilo vyjde približne na 3,70 eura. Predpokladané ceny rýb zodpovedajú medziročnej inflácii vo výške 18 percent.
Ak by sa niekto rozhodol meniť kvôli nákladom tradíciu, mäsová večera by vyšla ešte drahšie. „Ceny mäsa podľa našich odhadov môžu byť v decembri vyššie aj o viac ako tretinu,“ vysvetľuje Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne. Vianočné sladkosti, pre rast cien cukru, môžu zdražieť o 24 percent a viac si zaplatíme aj za ovocnú misu – o 20 percent.
„Čelíme bezprecedentným časom, inflácia zasahuje do fungovania domácností a má aj dopad na ich reálnu spotrebu,“ vysvetľuje Matej Horňák. Až 70 percent Slovákov sa preto chystá tento rok na Vianociach šetriť. Najviac na darčekoch, až 34 percent ľudí, menej plánujú míňať aj na jedlo či dovolenky, a to narovnako – 14 percent Slovákov. „Pre väčšinu ľudí bude šetrenie na vianočných výdavkoch nevyhnutnosťou. Z prieskumu nám vyplynulo, že len dve percentá ľudí inflácia vôbec nezasiahla. Viac zasiahnutých či silne zasiahnutých sú až dve tretiny obyvateľstva,“ dodáva analytik.
Súčasná situácia však podčiarkuje potrebu finančne zodpovedného správania. Určite je potrebné povedať si v takejto situácii aj nie zbytočným dlhom. Odolať zbytočnému zadlžovaniu sa dá podľa psychológa okrem zvyšovania kritického myslenia aj plánovaním a zhodnotením si reálnych potrieb a v neposlednom rade hľadaním reálnych možností a podmienok, ako si v budúcnosti môcť dopriať sebe a rodine viac. A ak si brať úver, tak len na veci, ktoré môžu pomôcť zlepšiť situáciu. Napríklad kúpou energeticky úspornejších spotrebičov či auta, alebo zaplatením si vzdelávacieho kurzu, ktorý môže dopomôcť k lepšie platenému zamestnaniu, radia odborníci.