Nový zákon po vstupe do platnosti zakáže ľuďom vlastniť mačkovité šelmy ako domáce zvieratá a zabráni, aby ich majitelia vystavovali a verejnosť ich mohla hladkať či fotografovať. Podľa senátorov budú mať "mačkovité šelmy zabezpečené lepšie podmienky pre život".
Snahy o obmedzenie súkromného vlastníctva šeliem posilnil dokumentárny seriál na Netflixe Tiger King o živote Joa Exotica, odsúdeného zločinca a zároveň správcu zoo. V USA podľa ochranárov žije v zoologických záhradách alebo u súkromných vlastníkov až 7000 tigrov, čo je takmer dvojnásobok počtu vo voľnej prírode.
Množstvo z nich sa stáva súčasťou obchodu s "nadbytočnými tigrami, ktoré už vyrástli zo štádia mláďat", uvádza Inštitút pre dobré životné podmienky zvierat (AWI). Ak vlastníci nemôžu mláďatá verejne vystavovať a pýtať si za ich hladkanie peniaze, mnohokrát ich predajú zariadeniam, kde tigre usmrtia.
Nový zákon chov levov, tigrov, leopardov, gepardov, jaguárov, púm a ďalších druhov povolí len v niektorých zoo, univerzitách a špeciálne vyčlenených lokalitách. Zvieratá vystavované na verejnosti budú musia byť od ľudí vzdialené najmenej 4,5 metra. BBC dodáva, že súčasní majitelia divých šeliem si zvieratá môžu ponechať, ak ich nebudú vystavovať na verejnosti. Musia sa tiež zaregistrovať v Americkej službe pre ryby a divokú zver (USFWS).