2. možnosť:
Hegerov pád a tri scenáre
V prípade, ak sa koalícia rozhodne riskovať hlasovanie v parlamente bez „pritiahnutia si“ tarabovcov na svoju stranu, bude to ešte napínavejšie. Podľa politológov, ktorých sme oslovili, sa výsledok nedá predpovedať. Za vyslovenie nedôvery vláde bude v každom prípade hlasovať 20 poslancov SaS, ktorá ho iniciovala, a tiež jedenásť poslancov Hlasu, ktorí sa k iniciatíve SaS pripojili.
Tradične bude za pád vlády hlasovať aj opozičný Smer (27 poslancov) a poslanci oboch extrémistických strán ĽSNS aj Republika, ktorých je dokopy 12. Keďže na vyslovenie nedôvery vláde je potrebných bez ohľadu na účasť 76 hlasov, stále im to nebude stačiť. Podstatné preto bude, ako sa zachovajú nezaradení poslanci, ktorí poodchádzali či už z koaličných, alebo opozičných strán. Tých je sedem.
Ani ich vyjadrenia pritom hádanie výsledku neuľahčujú, jasne sa spomedzi nich zatiaľ vyjadril iba Tomáš Valášek, ktorý plánuje hlasovať za pád vlády. Matovič však už pred pádom Hegera varuje. „My sa nechystáme podporovať predčasné voľby, lebo aj v 30. rokoch minulého storočia v Nemecku spôsobili príchod toho najhoršieho zla. To isté sa stane na Slovensku,“ uviedol s tým, že sa rozhoduje o tom, či si uchováme demokraciu. Po odvolaní Hegerovej vlády sa posilňuje úloha prezidentky. Tá hovorí, že netúži po úradníckej vláde, ktorá však je v hre. Rovnako môže apelovať na predčasné voľby, alebo sa v parlamente zostaví iná väčšina.
Ešte sme neboli tak blízko k pádu vlády
Tomáš Koziak, politológ, Vysoká škola medzinárodného podnikania IFM
V OĽaNO nemajú žiadne dobré možnosti. Ešte sme totiž neboli tak blízko k vysloveniu nedôvery. Vyzerá to, že do poslednej chvíle nebudeme vedieť, ako to hlasovanie dopadne, keďže tie počty sú také tesné, že je ťažké niečo odhadnúť. OĽaNO má stále možnosť na ponuku zo strany tarabovcov nereflektovať ,nechať to na náhodu. V tom prípade budú musieť dúfať, že vláda nepadne a nebudú ani predčasné voľby. Môže byť však pre nich ešte racionálne ponuku na voľby v septembri prijať.