Poslanci Castilla zbavili funkcie kvôli "trvalej morálnej nespôsobilosti". Polícia následne na twitteri oznámila, že Castilla zadržali bezpečnostné zložky. Do čela štátu má teraz nastúpiť viceprezidentka Dina Boluarteová, ktorá Castillovo počínanie označila za štátny prevrat, uviedla agentúra EFE. Boluarteová má zložiť prísahu ešte dnes večer. Za odvolanie prezidenta hlasovalo 101 zo 130 peruánskych poslancov. V polovici októbra prokuratúra podala do parlamentu sťažnosť, v ktorej Castilla obvinila okrem iného zo zločineckého spolčenia či zneužívania právomocí.
Niekoľko hodín pred hlasovaním parlamentu Castillo vystúpil v televízii, kde oznámil svoj úmysel rozpustiť parlament a "zvolať v čo najkratšom čase voľby do nového kongresu". V medzičase mal podľa Castilla krajinu riadiť krízový kabinet. Castillo chcel tiež vykonať zmeny v justícii a polícii.
Viacerí peruánski politici okamžite označili prezidentovo konanie za pokus o štátny prevrat. "Ide o štátny prevrat, ktorý prehlbuje politickú a ústavnú krízu," uviedla viceprezidentka Boluarteová. Minister zahraničia César Landa vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby pomohlo Peru obnoviť demokraciu. Landa spolu s ministrami hospodárstva, spravodlivosti a práce podal demisiu. Podľa opozičnej političky Keiko Fujimoriovej, ktorá v posledných prezidentských voľbách prehrala práve s Castillom, ide o "zúfalý prevrat". Vyzvala ozbrojené sily, aby podporili ústavný poriadok.
Americká veľvyslankyňa v Lime Lisa Kennaová uviedla, že USA odmietajú mimoústavné počínanie prezidenta, ktorého cieľom je zabrániť parlamentu vykonávať mandát. K obnove legálneho rámca vyzvala aj Kostarika a znepokojenie vyjadrila Argentína.
Velitelia polície a peruánskych ozbrojených síl v spoločnom vyhlásení uviedli, že neuposlúchnu rozkazy, ktoré porušujú ústavu. Predseda Ústavného súdu Francisco Morales vyzval vojakov, aby obnovili ústavný poriadok v krajine.