Tomuto psychologickému javu sa predtým hovorilo aj Napoleonský komplex, hoci po slávnom francúzskom vojvodcovi a cisárovi je pomenovaný neprávom, pretože ten mal výšku postavy na svoju dobu priemernú. Avšak vedci z Poľska a USA preukázali, že muži s podpriemernou výškou postavy sa skutočne správajú horšie.
Autori štúdie tvrdia, že výrazne nižší muži si často „kompenzujú antagonistické správanie“. Vedci sa pýtali 367 dospelých v USA na to, ako sa cítia kvôli svojej výške. Nižší respondenti, ktorí si priali byť vyšší, najmä muži, hodnotili sami seba častejšie ako narcistické, podvádzajúce alebo cynické osoby.
„Keď ľudia nemôžu byť fyzicky hroziví, môžu sa namiesto toho stať psychicky hrozivými. Môžu sa správať psychopaticky, aby získali rešpekt a urobili dojem na ostatných. To, že sa budete správať dominantnejšie, môže spôsobiť, že vás ostatní budú vnímať ako vyšších, než v skutočnosti ste,“ vysvetľuje spoluautorka štúdie, psychologička Monika Kozlowská z Wroclawskej univerzity.
Výška mužskej postavy je evolučným znakom úspechu v konkurenčnom boji o partnerky, zdroje aj prežitie. Dokazujú to výskumy vrátane tých, z ktorých jasne vyplýva, že výška postavy muža je pre prevažnú väčšinu žien dôležitá s tým, že muž musí byť o niečo vyšší ako žena. Zrejme kvôli silnému vplyvu pohlavného výberu zažívajú muži s podpriemernou výškou postavy psychickú traumu, ktorú sa snažia vyvažovať práve negatívnym správaním.