„To znamená, že počet obyvateľov krajiny sa bez masívnej imigrácie už bude dlhodobo znižovať. Je celkom možné, že maximum má miestny počet obyvateľov už za sebou,“ konštatujú analytici VÚB banky vo svojej analýze.
Počet obyvateľov v produktívnom veku sa na Slovensku podľa nich znižuje od roku 2011. Spolu klesol už o viac ako 300-tisíc ľudí. Pokračovanie tohto trendu bude podľa analytikov dlhodobo spôsobovať problémy trhu práce, z ktorého každý rok viac ľudí odchádza do dôchodku, ako naň vstupuje zo škôl. Ale aj dôchodkovému systému, ktorý je založený najmä na priebežnom financovaní penzistov z odvodov aktuálne pracujúcich.
„Nezachráni to ani znovunadviazanie dôchodkového veku na dĺžku dožitia, ktoré nedávno prešlo v parlamente,“ myslia si analytici VÚB. Vplyv tohto opatrenia totiž podľa nich negatívne prevážili sociálne opatrenia ako takzvaný rodinný balíček, dôchodok po 40 odpracovaných rokoch, či rodičovský bonus k dôchodkom. Dosiahnutie stavu dlhodobej udržateľnosti verejných financií bude preto podľa analytikov veľmi náročné, treba na to úsporné opatrenia až za 5,2 % HDP.