Kým zamestnanci sa určite potešia, mnohé firmy nevedia, ako to zvládnu a či vôbec prežijú. O koľko si teda pracujúci reálne prilepšia a aké sú reakcie najväčších zamestnávateľov?!
Príplatky za nočné, sviatky či víkendy boli zmrazené od roku 2020, keď bola stanovená pevná suma, ktorá však nešla ruka v ruke so zvyšovaním minimálnej mzdy. Tá v budúcom roku po dohode tripartitou vzrastie až na 700 eur. Hoci sa pre zlú ekonomickú situáciu zmena v budúcom roku nečakala, v parlamente v stredu nečakane prešla novela zákona od poslancov Smeru, ktorá má od júna práve tieto príplatky zvýšiť. „V súčasnosti je vládne riešenie z roku 2020 neakceptovateľné a výrazne poškodzuje pracujúcich ľudí a znižuje ich príjmy,“ zdôrazňovali predkladatelia.
Drahší chlieb
Nie všetci v Národnej rade sú však zo schválenej novely nadšení. Poslanec za SaS Ján Oravec tvrdí, že dohoda na zvýšení minimálnej mzdy bola medzi zamestnávateľmi a odborármi podmienená dohodou. „Súčasťou dohody sociálnych partnerov bolo aj to, že odbory nebudú otvárať tému zvyšovania príplatkov,“ povedal.
V šoku sú aj obchodníci a potravinári, ktorí hovoria, že sa máme pripraviť na vlnu zdražovania najmä základných potravín. „Tým, že bude musieť dôjsť k zvýšeniu výšky príplatkov ku mzde v prvovýrobe, spracovaní aj predaji poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov. Je dôvodné predpokladať rast cien pekárskych výrobkov, zeleniny, mäsa, mlieka, vajec, ale aj ďalších výrobkov,“ tvrdí komora potravinárov, poľnohospodárov a Slovenskej aliancie moderného obchodu. A to v situácii, keď sa do cien potravín už premietajú zvýšené náklady dodávateľov v dôsledku rastu cien energií, obalových materiálov, vojny na Ukrajine a narušených dodávateľských reťazcov.