V spoločnom vyhlásení o tom dnes informovala trojica krajín. Stroj chcú mať v prevádzke do roku 2035. V spoločnom projekte nazvanom Global Combat Air Programme (GCAP) sa pritom slúži japonský program F-X s britským projektom Tempest.
Podľa japonského ministerstva obrany povedú konštrukciu lietadla, ktorý bude mať pokročilé digitálne funkcie v oblasti umelej inteligencie a kybernetického boja, britská spoločnosť BAE Systems, japonská Mitsubishi Heavy Industries a talianska zbrojovka Leonardo.
Do projektu sa zapojí tiež európsky výrobca rakiet MBDA a výrobca avioniky Mitsubishi Electric. Na motore budú pracovať firmy Rolls-royce, IHI a Avio Aero, dodalo ministerstvo.
"Sme odhodlaní udržiavať slobodný a otvorený medzinárodný poriadok založený na pravidlách, čo je v čase, keď sú tieto zásady spochybňované a keď narastajú hrozby a agresie, dôležitejšie ako kedykoľvek predtým," konštatovala trojica krajín vo vyhlásení.
K projektu by sa mohli pripojiť aj ďalšie krajiny, uviedla Británia. Dodala, že stíhačka, ktorá nahradí jej stroje Typhoon a doplní flotilu F-35 Lightning, bude kompatibilná so stíhačkami, ktoré lietajú u ostatných partnerov Severoatlantickej aliancie (NATO).
"Spojené štáty podporujú bezpečnostnú a obrannú spoluprácu Japonska s rovnako zmýšľajúcimi spojencami a partnermi, vrátane Británie a Talianska," uviedlo americké ministerstvo obrany v spoločnom vyhlásení s japonským ministerstvom obrany.