Argumentujú vytvorením priestoru na rokovanie o tom, ako si opozičná SaS predstavuje rozumnú a riadnu rekonštrukciu vlády Eduarda Hegera (OĽANO), o ktorej v pléne hovoril šéf liberálov Richard Sulík. Platforma s nezaradenými poslancami deklarovala podporu vláde. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) potvrdil, že jeho platforma teraz z klubu OĽANO neodchádza.
Klus, ktorý nedávno odišiel z SaS, pripomenul, že aj v diskusii v pléne zazneli podnety a je o čom rokovať v súvislosti s rekonštrukciou vlády. "Sme presvedčení, že na takéto niečo treba viac času a nedá sa to za dva rokovacie dni," povedal. Preto vidí zmysel v preložení hlasovania. "Stojíme tu ako ľudia, ktorí odmietajú predčasné voľby, návrat Hlasu-SD a Smeru-SD, dokonca s ústavnou väčšinou," podotkol.
"Stojíme tu poslanci z rôznych politických strán, sme schopní dať bokom stranícke príslušnosti, pretože si uvedomujeme, že stojíme na križovatke, Slovensko dnes stojí na križovatke," uviedol podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga. Ak existuje šanca na dohodu a vyhnutie sa pádu vlády, deklaroval pripravenosť poslancov byť mediátorom a pomôcť rokovaniam. "Chceme aby sa vláda udržala a podávame pomocnú ruku. Teraz je to na SaS," dodal. Neverí, že liberáli sú všetci presvedčení o potrebe pádu Hegerovej vlády. Šeliga dodal, že ako spravodajca navrhne v pléne iný termín hlasovania. Jana Žitňanská (nezaradená) zároveň vyzvala politických lídrov, aby boli v rokovaniach aktívnejší.
Anna Mierna (OĽANO) poznamenala, že SaS a Hlas-SD chcú uvrhnúť Slovensko do chaosu počas vianočných sviatkov a ich argumenty na pád vlády sú podľa nej postavené na vode. Róbert Halák za demokratickú platformu OĽANO vyjadril podporu Hegerovej vláde, deklaroval takýto postoj aj pri hlasovaní o vyslovení nedôvery. Hovorí o priorite pre všetkých demokratov, pretože o budúcnosti vlády môže rozhodnúť každý jeden hlas. Deklaroval i záujem platformy zjednotiť demokratov v parlamente, kotí zvažujú, ako sa pri hlasovaní zachovajú.