Si Ťin-pching na summite označil členské krajiny Rady pre spoluprácu arabských štátov Perzského zálivu (GCC) - Bahrajn, Katar, Kuvajt, Omán, Saudská Arábia a Spojené arabské amiráty (SAE) - a Čínu za prirodzených partnerov pre spoluprácu, informuje agentúra Reuters.
Na summite bol saudskoarabský korunným princ Muhammad bin Salmán aj bahrajnský kráľ Hamad ibn Ísá al-Chalífa. Jeho ostrovný štát má stále napäté vzťahy s Katarom. Katarský emir šejk Tamím ibn Hamad Ál Sání po dlhoročnom bojkote obnovil vzťahy s arabskými susedmi.
Muhammad bin Salmán v úvodnom prejave pochválil Katar za usporiadanie futbalových majstrovstiev sveta. Šejka Tamíma srdečne pozdravil, čo bolo v čase bojkotu nemysliteľné, všíma si AP.
Si Ťin-pchingova trojdňová návšteva Rijádu prichádza v čase, keď sa Čína spolieha na dodávky ropy z oblasti Perzského zálivu, najmä Saudskej Arábie. USA stále udržiavajú základne a asi desaťtisíc vojakov v celom regióne. Štáty Perzského zálivu cítia, že pozornosť Washingtonu sa po skončení vojen v Afganistane a Iraku presunula inam, píše AP.
Počas návštevy Si Ťin-pchinga Rijád a Peking podpísali viacero strategických dohôd, z ktorých jedna sa vzťahuje na čínsku telekomunikačnú spoločnosť Huawei. Ako pripomína AP, USA varovali svojich spojencov v oblasti pred touto spoluprácou z dôvodu možnej špionáže.
Čínsky prezident a saudskoarabský kráľ Salmán sa tiež dohodli, že budú každé dva roky organizovať stretnutia medzi lídrami oboch krajín, uviedla čínska štátna tlačová agentúra Sinchua.
V piatok sa Si Ťin-pching osobne stretol s tuniským prezidentom, irackým premiérom, somálskym prezidentom, mauritánskym prezidentom a šejkom Tamímom z Kataru.