Cieľom tohto nového vesmírneho programu NASA je po vyše 50 rokoch – od ukončenia vesmírneho programu Apollo – opäť dopraviť na povrch Mesiaca astronautov zo Zeme. Táto misia súčasne má byť odrazovým mostíkom pre cesty na Mars, dodáva TASR.
Po tom, čo Orion preletel zemskou atmosférou rýchlosťou 40.000 kilometrov za hodinu, sa táto kapsula bez posádky spustila do vody pomocou troch veľkých červeno-bielych padákov. Po niekoľkých hodinách testov ju vyzdvihne loď amerického námorníctva vo vodách pri mexickom ostrove Guadalupe.
Splashdown.
— NASA (@NASA) December 11, 2022
After traveling 1.4 million miles through space, orbiting the Moon, and collecting data that will prepare us to send astronauts on future #Artemis missions, the @NASA_Orion spacecraft is home. pic.twitter.com/ORxCtGa9v7
Kozmická loď Orion je bez posádky. Pri štarte nadchádzajúcej misie Artemis II, ktorá je naplánovaná na rok 2024, budú na palube aj astronauti, uviedla NASA. Ani v rámci tohto letu však posádka ešte na Mesiaci nepristane. Prvá žena a ďalší muž pristanú na južnom póle tohto satelitu Zeme až počas misie Artemis III, ktorá sa uskutoční najskôr v roku 2025.