Ľudia by preto nemali ani zabúdať na prevenciu či očkovanie. Upozornil na to pneumológ nemocnice v Bánovciach nad Bebravou Daniel Paulovič. "Globálne sa respiračné infekcie delia na akútne a chronické, takmer 90 percent všetkých akútnych infekcií je pritom vírusových. Z nich je najčastejšia chrípka a chrípke podobné respiračné infekcie," uviedol Paulovič.
Pri vírusových respiračných infekciách je užívanie antibiotík podľa neho zbytočné a neúčinné, tie lekár naordinuje až pri bakteriálnej infekcii. "Na jej potvrdenie treba vždy spraviť CRP vyšetrenie, prípadne odobrať sérológiu na bakteriálne ochorenia a až potom nasadiť liečbu. Špeciálnym prípadom je infekcia COVID-19. Aj pri podozrení na ňu je vhodné spraviť antigénový test a jeho výsledok potom overiť PCR testom," priblížil lekár.
U pacienta s jasnými príznakmi sa podľa neho musí špeciálna anticovidová liečba nasadiť do štyroch dní, pretože potom už je neúčinná, pričom opäť platí, že antibiotiká sa do terapie pridávajú až po overení bakteriálnej infekcie.