"Pri teplote je potrebné nasadiť si antipyretiká, dôležitý je pokoj na lôžku, dostatok tekutín, vitamín C vo vyšších dávkach. Ak sa stav do troch až piatich dní nezlepšuje, je čas vyšetriť CRP, prípadne odobrať výter z hrdla, nosa, eventuálne sérológiu na chlamýdie a mykoplazmy, a potom nasadiť širokospektrálne antibiotiká," ozrejmil pneumológ. Pokoj na lôžku je podľa neho dôležitý, pretože vírusy môžu napadnúť aj srdce, kĺby, tráviaci systém, pľúca a zanechať trvalé následky. Pri dlhšie trvajúcich príznakoch ochorenia už doktor odporučil rádiologické vyšetrenie pľúc.
"Pacienti s ľahším priebehom ochorenie často i podceňujú, 'prechodenie' choroby však môže spôsobiť rôzne komplikácie, napríklad zápal pľúc, chronické pľúcne ochorenia, zápal srdcového svalu, artritídu, reumatickú horúčku, poruchy imunity aj bakteriálne superinfekcie," zdôraznil Paulovič. Ak sa pacient podľa neho necíti dobre a jeho stav sa nezlepšuje, treba osloviť špecialistu a nečakať mesiac, dva.
Prevenciou pred respiračnými infekciami je zdravá strava, dostatok pohybu, otužovanie, celkovo zdravý životný štýl. "Očkovanie proti COVID-19 a chrípke chráni pacientov pred ťažkým priebehom ochorenia a vysoko odporúčané je hlavne pre starších ľudí, imunokopromitovaných pacientov, pacientov trpiacich viacerými ochoreniami, zdravotníkov či učiteľov," dodal lekár.