Robot súčasne s resekciou kontroluje aj presnosť operatéra. Predoperačné plánovanie sa robí na základe štandardných RTG snímok, ktoré sa odosielajú do Kanady a následne sú zadávané robotom alebo bezsnímkovou technológiou bez potreby RTG. Práve túto bezsnímkovú technológiu používajú v nemocnici v Dunajskej Strede.
"Technológia nám umožňuje operáciu kolena pre daného pacienta v najvyššej možnej miere personalizovať. Máme za sebou prvých sedem operácií, výsledky sú sľubné a pocity nášho tímu excelentné," uviedol primár ortopedického oddelenia nemocnice Jozef Almási.
Prvýkrát bol robot využitý v marci roku 2019 v Spojených arabských emirátoch. V súčasnosti je viac ako 400 takýchto pracovísk najmä v Spojených štátoch a západnej Európe. Prvotne bola technológia vytvorená na operácie mozgu. Využiť robotického asistenta môže operatér pri každej výmene kolenného kĺbu, prioritne je však vhodný pre komplikovanejšie prípady a aktívnych pacientov, ktorí majú vysoké nároky na pohyblivosť kolena. Využitie danej technológie pri totálnej endoprotéze zatiaľ zdravotné poisťovne podľa Fedákovej neuhrádzajú, aktuálne si tak pacient v dunajskostredskej nemocnici musí za nadštandardný výkon s robotickým asistentom doplatiť.