Podľa austrálskych epidemiológov totiž stačí, keď človek trikrát až štyrikrát denne minútu šprintuje. Teda beží na svoje maximum napríklad za MHD alebo do schodov. Posilní tým obehovú sústavu dosť na to, aby predišiel smrteľným ochoreniam.
Vedci z Univerzity v Sydney použili fitness náramky (sledovače aktivity) u viac ako 25 000 ľudí z britskej Biobanky a sledovali ich v priemere takmer sedem rokov. Žiadny z účastníkov nešportoval ani necvičil vo voľnom čase. Tím potom pri analýze získaných dát zistil, že u ľudí, ktorí vykonávali tri až štyri šprinty (extrémne zaťažujúce srdcovú činnosť) denne, bolo o 40 percent nižšie riziko, že zomrú z akejkoľvek príčiny počas sledovaného obdobia, a takmer o 50 percent nižšie riziko, že zomrú na kardiovaskulárne ochorenie.
„Naša štúdia ukazuje, že podobné prínosy, ako sú u vysoko intenzívneho intervalového tréningu (HIIT), možno dosiahnuť zvýšením intenzity náhodných aktivít vykonávaných ako súčasť každodenného života, a čím viac takýchto šprintov, tým lepšie,“ uviedol k výsledkom štúdie profesor Emmanuel Stamatakis z University of Sydney. Výskum bol publikovaný vo vedeckom časopise Nature Medicine.