Amnesty vo svojom vyhlásení uviedla, že analyzovala videozáznamy a satelitné snímky a hovorila s mnohými migrantmi, ktorí boli prítomní na hranici, keď došlo k útoku. Na základe toho Amnesty dospela k záveru, že niektoré kroky španielskych a marockých úradníkov môžu predstavovať porušenie práva o mučení a zlom zaobchádzaní.
Ľudskoprávna organizácia tvrdí, že došlo k bitiu spútaných a zranených migrantov, odmietaniu urgentnej lekárskej pomoci a opakovanému použitiu slzotvorného plynu proti ľuďom, ktorí nemali možnosť úniku.
Generálna tajomníčka Amnesty International Agnes Callamardová upriamila pozornosť na fakt, že aj šesť mesiacov po tejto udalosti španielske a marocké orgány naďalej popierajú akúkoľvek zodpovednosť za masaker v Melille.
Dodala, že sa objavuje "čoraz viac dôkazov o závažnom a viacnásobnom porušovaní ľudských práv". Podľa nej daný stav zaváňa snahou celý prípad ututlať, ako aj rasizmom.
Vyšetrovania, ktoré v novembri zverejnila stanica BBC a európske mediálne konzorcium Lighthouse Reports, odsúdili brutalitu marockých síl a spochybnili konanie španielskych síl. Z vyšetrovaní vyplynulo, že najmenej jeden migrant zomrel na španielskom území, čo španielsky minister vnútra opakovane popieral.
Tragédiu vyšetruje aj španielsky ombudsman a španielska prokuratúra, doplnila AFP.