Agentúra AFP, ktorá o tom informovala, pripomenula, že Čína je jednou z najdynamickejších krajín na svete v oblasti internetu, najmä v oblasti predaja, online platieb a vysielania i sociálnych sietí.
Viaceré zahraničné stránky sú tam však zablokované, napr. Facebook, YouTube, Instagram, WhatsApp, či Twitter, a internetové platformy majú "armády" zamestnancov, ktorí majú na starosti mazanie politicky problematických správ či príspevkov, čím ovplyvňujú verejnú mienku.
Keďže nie všetky komentáre kritické voči vláde, či urážky, dezinformácie alebo hanlivé správy bývali z internetových fór odstránené, čínska správa kybernetického priestoru (CAOC) zaviedla ešte prísnejšie pravidlá moderovania, ktoré sa začali uplatňovať od štvrtka (15.12.).
V pravidlách CAOC sa uvádza, že poskytovateľ služby komentovania musí hodnotiť používateľov na základe ich správania pri komentovaní. Tí, ktorí sa svojimi príspevkami "vážne zdiskreditujú", budú zaradení na čiernu listinu a budú mať zákaz komentovať, a to aj v prípade, že by si vytvorili nový účet.