Plne funkčné predchodkyne sendvičovačov či vafľovačov boli vyrobené dedinskými kováčmi a majú rôzne vzory - tradičné náboženské, zvieracie či vyrytú pečať.
Vo Fiľakove malo veľa domácností vďaka zlievárňam oblátnice na tzv. mlynárske koláče, ktoré si mnohí zadovážili formou fušiek. Niektoré sa podobali dnešným elektrickým sendvičovačom alebo vafľovačom, ale existovali aj také, ktoré si zachovali známe tvary príznačné pre ľudovú kultúru, roztvárali sa pomocou rukovätí a boli určené na pečenie v ohni alebo na sporáku. „Výstava Hradného múzea predstaví práve takýchto predchodcov vyrábaných dedinskými kováčmi. Návštevníci uvidia na vidieku kedysi bežne používané a pre územie Palócov typické oblátnice na mlynárske koláče, na vianočné oblátky, charakteristické pre celé územie historických žúp Novohrad a Gemer-Malohont a v neposlednom rade oblátnice na hostie, známe v cirkevnom prostredí,“ ozrejmil M. Harmanovský, lektor múzea.
Roľnícke obyvateľstvo sa s oblátkami stretlo prostredníctvom katolíckej cirkvi, keďže stredovekým zvykom bolo, že kňazi, kantori a učitelia prinášali rodinám na Vianoce oblátky, za ktoré dostávali dary, v prípade učiteľov aj peniaze. Jedli sa ako obradové jedlo na štedrú večeru. Na výstave sú prezentované okrem zdobených oblátnic pochádzajúcich z územia historického Novohradu a Gemera-Malohontu - prostredníctvom ďalších dobových predmetov a multimédií - aj paralely motívov vyrytých do kovu. Exponáty pochádzajú zo zbierky V. Ladóczkiho, Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, Novohradského múzea a galérie v Lučenci, fiľakovského františkánskeho kláštora, Hradného múzea vo Fiľakove a z digitálnej zbierky starých fotografií Z. Schnelczera.