"Správy o svojvoľnom zrušení účtov novinárov na Twitteri sú znepokojujúce. Zákon o digitálnych službách vyžaduje, aby bola dodržiavaná sloboda médií a základné práva. Toto je ešte posilnené v našom zákone o slobode médií," uviedla podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová.
"Elon Musk by to mal brať na vedomie. Existujú krajné medze, ale aj sankcie: už čoskoro," dodala Jourová. Na zablokovanie účtov novinárov reagovalo v piatok aj Nemecko. "Slobodu médií nemožno vrtošivo zapínať a vypínať," uviedlo na Twitteri nemecké ministerstvo zahraničných vecí. S príspevkom zverejnilo aj fotografiu zablokovaných účtov novinárov, ktorí už viac nemôžu ľudí "sledovať, komentovať ani kritizovať". "Máme s tým problém, Twitter," uviedlo ministerstvo.
Twitter zablokoval vo štvrtok účty viac ako pätici novinárov, ktorí písali články o ňom a jeho novom majiteľovi Muskovi. Twitter po zablokovaní novinárskych účtov pritom neuviedol dôvod, pre ktorý tak spravil.
Umlčiavanie novinárov na Twitteri je posledným kontroverzným krokom Muska, ktorý o sebe vyhlasuje, že je obrancom slobody slova, píše AFP. Niektorí novinári, ktorým bol účet zablokovaný, zverejňovali príspevky aj o zrušení účtu ElonJet, ktorý sledoval lety Muskovho súkromného lietadla.