Kým pre predchádzajúce generácie boli biele Vianoce prirodzené, hrozí, že ďalšie generácie sa na sneh budú chodiť pozerať do múzea. Globálne otepľovanie, či sa nám to páči alebo nie, nám zasnežené sviatky nenávratne berie. Ak teda napadne, užívajme si ho a dovtedy si skráťme chvíľu zaujímavosťami o bielej prikrývke.
1. Aby sa vytvoril sneh, musí byť vo vzduchu peľ alebo prach
Prvým krokom k zrodu snehovej vločky je extrémne studená vodná kvapôčka, ktorá primrzne k peľu alebo prachovej častici. Tak vznikne ľadový kryštálik, a keď klesá k zemi primŕza k nemu ďalšia a ďalšia vodná para, čo vytvára nové kryštáliky.
2. Všetky snehové vločky majú 6 strán alebo ramien
Snehová vločka vzniká zo zamrznutej vody, takže má dva atómy vodíka a jeden atóm kyslíka (H₂O). Molekuly vody majú tvar písmena V a keď k sebe primrznú, vznikne šesťuholníkový tvar. Ak sa aj do snehovej vločky pridá viac molekúl vody, tvar sa nezmení. Namiesto toho sa snehová vločka zväčšuje, pričom si zachováva svojich šesť strán.
3. Žiadne dve snehové vločky nie sú úplne rovnaké
Každá snehová vločka putuje z neba na zem trochu inou cestou, a preto sa stretávajú s mierne odlišnými atmosférickými podmienkami. To je dôvod, prečo je každá vločka unikátom.
4. Sneh môže padať pri teplotách nad bodom mrazu
Snežiť môže aj vtedy, ak je vonku 10 stupňov. Treba na to však špeciálne podmienky prostredia. Môže sa to stať, ak je teplá vrstva vzduchu pri povrchu veľmi plytká, takže snehové vločky padajúce z oblakov nemajú dostatok času roztopiť sa, kým dopadnú na zem.
5. Nikdy nie je príliš chladno na to, aby snežilo
Veru tak, snežiť môže aj pri tuhých mínusoch. Sneh je bežný jav aj na Antarktíde, ktorá je považovaná za najchladnejšie miesto na Zemi. Brrrr.
6. Sneh nie je biely
Áno, javí sa nám, že z neba padajú biele chumáčiky a keď sneží, je v podstate všetko na svete biele. Avšak v skutočnosti, keďže sa sneh skladá z malých priesvitných ľadových kryštálikov, je aj on sám priehľadný. Trik je v spôsobe, akým sa svetlo ohýba, keď dopadá na jednotlivé kryštály, ktoré tvoria snehovú kopu. Výsledkom je, že naše oči vidia sneh biely.
7. Trvá asi 1 hodinu, kým sa snehová vločka padne na zem
Hoci to závisí od veľkosti a hmotnosti každej snehovej vločky a okolitých podmienok prostredia, podľa britského Met Office väčšina vločiek padá rýchlosťou 2 až 6 kilometrov za hodinu. Typický reprezentant snehovej vločky poletuje vzduchom rýchlosťou približne 2,5 km/h a trvá mu asi hodinu, kým sa dostane na zem. Najväčšie a najťažšie vločky však môžu dosiahnuť rýchlosť až 14 km/h.