TASR správu prevzala z agentúry AFP. Družicu SWOT (Surface Water and Ocean Topography) spoločne vyvinuli experti amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a francúzskeho Národného centra kozmického výskumu (CNES). Na obežnú dráhu Zeme ju vyniesla raketa Falcon 9 súkromnej spoločnosti SpaceX.
Úlohou novej družice, vybavenej sofistikovanými prístrojmi s vysokou citlivosťou a rozlišovacou schopnosťou, bude merať výšku hladiny jazier, riek, oceánov a ďalších povrchových vodných zdrojov takmer po celej Zemi. Družica bude schopná sledovať napríklad jazerá a vodné nádrže s rozlohou väčšou než šesť hektárov, rieky širšie ako 100 metrov, uvádza sa na webovej stránke NASA. "SWOT bude znamenať revolučný posun v porozumení pohybov vôd na našej planéte," napríklad oceánskych prúdov a vírov, uviedla riaditeľka divízie NASA pre výskum Zeme Karen St. Germainová.
Získané poznatky podľa nej pomôžu pri predchádzaní povodniam v regiónoch s dostatkom vôd a tiež pri zaistení dostatku vody v oblastiach Zeme postihnutých suchom. Vedci tiež dúfajú, že budú môcť lepšie preskúmať, ako hladiny vodných zdrojov a kolobeh vody na Zemi ovplyvňuje postupujúca klimatická zmena.
Družica SWOT začne vykonávať hydrologické merania až za približne šesť mesiacov, keď absolvuje potrebné technické previerky a kalibrácie. Vedci budú môcť prostredníctvom novej družice napríklad monitorovať milióny jazier, pričom dosiaľ ich bolo z vesmíru viditeľných len niekoľko tisíc. SWOT bude operovať vo výške približne 890 kilometrov nad zemských povrchom. Merania by mala vykonávať približne tri a pol roka, ale jej životnosť je možné predĺžiť až na päť a viac rokov.