V uplynulých 35 rokoch program Erasmus+ zmenil k lepšiemu život takmer 13 miliónov ľudí rôznych vekových skupín a z rozličných zázemí. Generácie mladých ľudí, ktorí sa na Erasme zúčastnili, stelesňujú podstatu európskeho spôsobu života. Program posilňuje európsku identitu svojich účastníkov a stavia mosty medzi Európou a svetom.
Program bol vytvorený v roku 1987. Postupne sa modernizoval, rozširoval a otváral aj pre krajiny, ktoré na počiatku neboli doň zapojené. V roku 2014 sa program premenoval na Erasmus+, aby aj jeho názov zachytával skutočnosť, že sa rozšíril na všetky oblasti vzdelávania, ako aj na mládež a šport. Dnes je Erasmus+ jedným z najznámejších a najobľúbenejších programov EÚ, ktorý už viac ako tri dekády mení životy ľudí.
Erasmus+ ponúka pre účastníkov pestrú a jedinečnú paletu možností. Program poskytuje príležitosti na spoluprácu a mobilitu v školskom vzdelávaní pre žiakov i učiteľov, v odbornom vzdelávaní a príprave, vo vysokoškolskom vzdelávaní a vzdelávaní dospelých, ako aj projekty pre učňov, mladých ľudí, pracovníkov s mládežou a od roku 2023 aj pre športových trénerov. Po ruskom útoku na Ukrajinu poskytol Erasmus+ podporu ukrajinským žiakom a študentom, ako aj vyučujúcim.
Podľa najnovšej výročnej správy program Erasmus+ len v roku 2021 podporil takmer 19 000 projektov s účasťou vyše 70 000 organizácií. Vďaka tomu mohlo študijný pobyt v zahraničí absolvovať vyše 648 000 učiacich sa, zamestnancov a mladých ľudí a medzi nimi 65 000 osôb s nedostatkom príležitostí. Je to jasným znakom, že program naďalej obohacuje každodenný život občanov Európy i ľudí za jej hranicami a teší sa narastajúcemu počtu účastníkov.
V období 2021 – 2027 disponuje program Erasmus+ celkovým rozpočtom vo výške 26,2 miliardy eur, ktoré dopĺňa ďalších 2,2 miliardy eur z externých nástrojov EÚ. Plánuje podporiť ešte viac účastníkov a projektov v Európe i za jej hranicami. V súčasnom programovom období sa doň začlenila aj iniciatíva DiscoverEU, ktorá ponúka mladým ľuďom 70 000 cestovných poukazov po Európe.