Dlho sa predpokladalo, že začiatky bipédie, teda pohybu po dvoch končatinách, u hominidov pred približne siedmimi miliónmi rokov súvisia so zmenou prostredia, kedy husté lesy začali ustupovať otvorenejším trávnatým biotopom. Podľa tohto predpokladu predkovia ľudí v takýchto podmienkach trávili viac času na zem a mohli sa lepšie pohybovať po dvoch nohách.
Vedci, ktorí skúmajú šimpanzy v Tanzánii, teraz ale tvrdia, že táto vlastnosť môže mať iný pôvod. "Myslím si, že sme dlho rozprávali tento veľmi logický príbeh, ktorý ale minimálne naše dáta príliš nepodporujú," povedal antropológ Alex Piel z londýnskej vysokej školy University College (UCL).
Ošetrovateľ a jeho tím počas 15 mesiacov študovali 13 šimpanzov, ktorí žijú v údolí Issa v západnej Tanzánii, teda v prostredí podobnom tomu, ktoré obývali dávni predkovia ľudí. Zistili, že títo primáti trávili viac času na zemi a v pohybe v otvorených, trávnatých a menej zalesnených priestranstvách ako v hustých lesoch.
Pozorovaní šimpanzi trávili na zemi podobné množstvo času ako ľudovci, ktorí žijú v husto zalesnených oblastiach, vrátane Gombe a Mahale.