Revolučný však nie je len samotný neurostimulátor, ale aj bezrámová metóda jeho implantácie. Počas operácie mozgu je pacient pri vedomí a komunikuje s operačným tímom. Na Slovensku sa ako prví podujali na tento bezrámový typ výkonu lekári z košickej univerzitnej nemocnice L. Pasteura. Ročne sa na Slovensku tento medicínsky zákrok vykoná u približne 40 až 50 pacientov s Parkinsonovou chorobou.
Parkinsonova choroba je druhé najčastejšie neurodegeneratívne ochorenie. Na Slovensku ním trpí 15-tisíc pacientov. Výskyt ochorenia sa zvyšuje spolu s pribúdajúcim vekom, najčastejšie u ľudí nad 50 rokov, výnimkou však nie sú ani pacienti, ktorých choroba postihla pred dovŕšením štyridsiatky. Nepríjemné prejavy tohto ochorenia sprevádzané poruchami pohybu či reči nevieme v súčasnosti úplne vyliečiť, vďaka modernej medicíne ich však dokážeme zmierniť.
Príznaky ako tras, zlá koordinácia pohybu a poruchy reči sú dôsledkom ubúdania dopamínu v štruktúrach mozgu. Neskoršie fázy choroby výrazne ovplyvňujú kvalitu života pacientov. „Dostávajú vôľou nezvládnuteľné mimovoľné pohyby a kŕče, ktoré sprevádza široké spektrum nemotorických príznakov ako zažívacie ťažkosti, poruchy spánku či mnohé psychiatrické problémy,“ vysvetľuje neurologička MUDr. Zuzana Košutzká, PhD. z Univerzitnej nemocnice v Bratislave. K zmierneniu príznakov významným spôsobom prispievajú moderné medicínske technológie. Unikátny v tomto smere je moderný neurostimulátor, ktorý pacientom s Parkinsonovou chorobou doslova mení život.