„Zákrok je oveľa rýchlejší a komfortnejší aj pre pacienta. Vďaka moderným technológiám ide o menej invazívny zákrok. Vieme sa dostať na presne definované miesto v mozgu,“ uvádza neurochirurgička MUDr. Veronika Magočová s tým, že pri implantácii elektród sa využíva lokálna anestézia. Pacient je pri vedomí, aby lekári mohli priebežne kontrolovať jeho motorické a kognitívne schopnosti.
Bezrámovú implantáciu systému hlbokej mozgovej stimulácie začali ako prví v Európe a druhí na svete využívať špecialisti v Olomouci. Novú metódu odštartovali lekári v USA. Celosvetovo túto liečbu podstúpilo už viac ako 300-tisíc pacientov. Na Slovensku je to viac ako 250 pacientov. Táto terapia je plne hradená zdravotnými poisťovňami.
Pre poruchy pohybu, reči, zažívacie ťažkosti, či dokonca aj psychiatrické problémy, sú pacienti väčšinou odkázaní na pomoc druhých ľudí. „Operácia dokáže pacientom s Parkinsonovou chorobou výrazne skvalitniť život. Robíme to najmä kvôli tomu, aby mohli opäť normálne fungovať. Má to pozitívny dopad nielen na pacienta, ale aj jeho rodinu a celý spoločenský systém,“ uviedla neurochirurgička MUDr. Veronika Magočová.