Zatiaľ čo brušný tuk škodí mužom aj ženám, pokiaľ má žena tuk na zadku a stehnách, aj keď je produktom neestetickej celulitídy, potom je zdravá a niektoré civilizačné choroby sa jej môžu vyhýbať. Vedci z Georgie teraz zistili, že také ženy tiež vzácnejšie trpia demenciou a mŕtvicami. Je to preto, že majiteľky takejto postavy majú menej zápalov v mozgu.
Naznačuje to štúdia na myšiach, z ktorej vyplýva, že tuk v určitých partiách samičieho (a ženského) pohlavia môže mať ochrannú funkciu. Autori výskumu zistili, že samice myší s vysokým obsahom tohto typu tuku mali nižšiu mieru zápalov mozgu ako samce týchto hlodavcov. Keď však samice podstúpili liposukciu, ich zápalové hladiny vystrelili nahor. A tiež sa im začal ukladať tuk v brušnej dutine.
Odborníci si nie sú istí, prečo sa zdá, že podkožný tuk z oblastí panvy a stehien má ochrannú funkciu, ale predchádzajúce výskumy ho spájali s pohlavným hormónom estrogénom, ktorý pôsobí ako prirodzený protizápalový prostriedok. Štúdiu publikoval lekársky časopis Diabetes.
„Keď sme z rovnice vylúčili podkožný tuk, zrazu sa u samičích mozgov začal prejavovať zápal rovnakým spôsobom ako u samčích mozgov a u samíc pribudlo viscerálneho tuku. Keď ľudia premýšľajú o ochrane u žien, najprv ich napadne estrogén. Musíme sa ale dostať za zjednodušenú predstavu, že každý rozdiel medzi pohlaviami zahŕňa hormonálne rozdiely a účinky hormónov. Musíme sa naozaj hlbšie zamyslieť nad základnými mechanizmami pre rozdiely medzi pohlaviami, aby sme ich mohli liečiť a uznať úlohu, ktorú pohlavie hrá v rôznych klinických výsledkoch,“ uviedli k štúdii autori z Univerzity v Auguste v štáte Georgia.