NKÚ doplnil, že preveril systém riadenia a financovania pri plnení kontraktov NPPC. Kontrolu uskutočnili na základe medializovanej kauzy dotácií na ochranu pred africkým morom ošípaných (AMO), no taktiež v súlade so strategickým zameraním kontrolnej činnosti úradu.
Kontrolóri identifikovali významné riziká súvisiace s nedostatočnou transparentnosťou nastavenej schémy podpory rastlinnej a živočíšnej výroby v rámci vybraných úloh, no tiež z pohľadu vysokého objemu poskytnutých prostriedkov. V kontrolovaných rokoch 2019 až 2021 sa len za formálne získanie informácií dotazníkmi vyplatilo viac ako 45 miliónov eur. Tieto zdroje však neboli využité na cielenú a účinnú podporu podnikateľov v poľnohospodárstve či potravinárstve tak, ako predpokladal akčný plán agrorezortu aj európske pravidlá.
"Za bezmála jedno desaťročie bolo vďaka netransparentnému a nehospodárnemu konaniu vedúcich zamestnancov NPPC vyplatených skoro 107 miliónov. Národné centrum namiesto komplexného zabezpečenia vedy a výskumu iba sumarizovalo bez akejkoľvek spätnej väzby a kontroly jednoduché dotazníkové informácie od farmárov," priblížil Andrassy.
Súčasné vedenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR ešte pred ukončením kontroly NKÚ prijalo opatrenia na odstránenie nedostatkov. Krokom ministra pôdohospodárstva bolo zrušenie poskytovania podpory dotazníkovou formou. Agrorezort tak po takmer desiatich rokoch pristúpil k vypracovaniu notifikovaných schém štátnej pomoci, prostredníctvom ktorých bude poskytovaná podpora podnikateľom v poľnohospodárstve a potravinárstve na základe pravidiel, uzavrel NKÚ.