Podľa čínskych vedcov totiž mikrobiálne kultúry v týchto potravinách jednak znižujú hladinu páchnucich bielkovín, ktoré produkujú ústne baktérie, ale pôsobia aj priamo na tieto baktérie produkujúce zápachové baktérie. Pokiaľ človek konzumuje tieto potraviny pravidelne, halitóza sa výrazne obmedzí. Ale konzumácia týchto potravín v žiadnom prípade nenahrádza ústnu hygienu.
Prchavé zlúčeniny síry sú hlavnou príčinou pretrvávajúceho zápachu z úst a objavujú sa v našich ústach, keď baktérie žijúce na povrchu jazyka príliš rýchlo rozkladajú bielkoviny a vytvárajú nadbytok páchnucich chemikálií.
Vedci zo Sečuánskej univerzity skúmali, či probiotiká môžu eliminovať proteíny zodpovedné za nepríjemný zápach. Skúmali baktérie mliečneho kvasenia ako Lactobacillus salivarius, Lactobacillus reuteri, Streptococcus salivarius a Weissella cibaria. U ľudí, ktorí ich užívali pravidelne a niekoľkokrát denne po dvanásť týždňov, došlo k výraznému zníženiu hladiny zapáchajúcich bielkovín a zlepšeniu ústnej mikroflóry.
„Probiotiká môžu brzdiť rozklad aminokyselín a proteínov anaeróbnymi baktériami v ústach, a tak obmedziť produkciu zapáchajúcich vedľajších produktov. Tento systematický prehľad a metaanalýza ukazujú, že probiotiká môžu zmierniť zápach z úst tým, že krátkodobo znížia koncentrácie prchavých zlúčenín síry,“ myslí si autor štúdie doktor Lung-ťiang Li zo Sečuánskej univerzity.