„Otcova emigrácia, otcovo aj strýkovo väznenie ako nepriateľov socialistického režimu mi však kazili kádrový profil pri prijímačkách na medicínu. Keďže som sa angažoval v SZM a vo Zväze Československo-sovietskeho priateľstva, prijali ma. Nikto netušil, že pod rúškom aktívneho členstva v ZČSSP sme do Ruska pašovali Biblie,“ povedal Vladimír Krčméry v rozhovore pre Unilabs.
Historik Ústavu pamäti národa František Neupauer spomína na rozprávanie Krčméryho tety: „Učiteľka ho postavila do stredu triedy a povedala: ,Teraz budete naňho pľuť, lebo on ešte nepochopil, že Boh neexistuje.‘ Keď som túto spomienku jeho tety pripomenul na jednom stretnutí v Banskej Bystrici, tak len mávol rukou, že to bolo jej povinnosťou a oni doma vedeli, čo je dôležitejšie ako posmech… Obyčajné prihlásenie sa na hodiny náboženstva. Ústavou garantované slobody.“
Vladimír Krčméry
- 1960 - Narodil sa v Bratislave v rodine vedca a lekárky.
- 1985 - Absolvoval Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, začal pôsobiť na Klinike infekčných chorôb vo Fakultnej nemocnici v Bratislave.
- 1986 -1988 - Pôsobil ako všeobecný lekár na Klinike infekčných chorôb vo Fakultnej nemocnici UK v Bratislave.
- 1995 - Začal pôsobiť ako poverený dekan Fakulty zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity.
- 1997 - Od tohto roku pôsobil ako profesor farmakológie na univerzite v Brne.
- 2002 - Založil neziskovú organizáciu a súkromnú Vysokú školu zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave.
- 2007, 2010 - Bol odborným garantom – regionálnym ambasádorom protitetanového projektu medzinárodnej organizácie UNICEF na Slovensku.
- 2020 - Stal sa prvým zaočkovaným človekom proti covidu na Slovensku.
- Je držiteľom mnohých čestných doktorátov z univerzít v USA, Česku, Bulharsku či Poľsku.