Zatiaľ, čo práce na kaštieli Ostrolúckych finišujú a pracuje sa ešte na parku, či buduje sa pred ním parkovisko, práce začali už aj na bývalom ovčíne. Hotová je strecha a takisto začali obnovovať interiér aj exteriér. Objekt kedysi spravovali zamestnanci štátnych majetkov, dnes ho vlastní obec.
„Budovu obnovujeme v spolupráci s majiteľom kaštieľa Ostrolúckych, ktorý sám prišiel s týmto návrhom. Nedávno sme mu schválili aj jej prenájom," vysvetlil Juraj Jelok, starosta Ostrej Lúky (okr. Zvolen) s tým, že majiteľ kaštieľa sa zaviazal, že objekty zrekonštruuje a následne by mali slúžiť nielen pre neho, ale aj pre obec ako centrum na rôzne kultúrne podujatia.
Práce na kaštieli finišujú
Kaštieľ Ostrolúckych sa zmenil na nepoznanie a zo škaredého káčatka sa zmenil na nádhernú labuť a práce na ňom finišujú. „Nový majiteľ v ňom nebýva, na pozemku si postavil takú haciendu. Teraz rekonštruuje bývalý ovčín. Malo by tam byť priestor aj pre nás dôchodcov,“ povedala obyvateľka Ostrej Lúky.
Majiteľ kaštieľa v minulosti pre Nový Čas uviedol, že kaštieľ v Ostrej Lúke kúpil s tým, aby zachránil túto pamiatku. „Od začiatku sme postupovali podľa pokynov pamiatkarov. Žiadali zachovať pôvodné maľby, parkety, strieľne a rôzne výklenky“ vysvetlil Róbert Dičér. Pamiatka má slúžiť na súkromné účely, avšak sprístupnia v ňom návštevníkom pamätnú izbu Adely Ostrolúckej. Takisto chcú sprístupniť verejnosti aj park.
Štúr a slečna Ostrolúcka
Kaštieľ Ostrolúckych postavili v roku 1636. Po roku 1813 ju zdedil otec Adely a používali ako letné sídlo. Párkrát sa v ňom mal zdržiavať aj Ľudovít Štúr, ktorého spájajú so slečnou Ostrolúckou. Tá okrem nemčiny a maďarčiny ovládala angličtinu a francúzštinu a učila sa po taliansky. Vzdelaná a rozhľadená žena umrela v marci 1853 vo Viedni na týfus, keď mala 28 rokov. Jej telo neskôr previezli do Ostrej Lúky. Štúr ju prežil len o 2 roky, v roku 1856 zomrel na následky nehody pri poľovačke.