Posádka misie Apollo 17 nemala nijako zvlášť v úmysle zaobstarať tak slávnu snímku, hovorí historik NASA Stephen Garber. Nebolo to ani kľúčovou súčasťou plánu misie, avšak NASA už od programu Gemini v 60. rokoch minulého storočia dbala na to, aby mali všetci astronauti fotografické školenie a mohli svetu sprostredkovať zážitky z vesmírnych letov, dodáva historička a kurátorka expozície Apollo Teasel Muirová-Harmonyová.
Okamih zverejnenia fotografie pripomenul iný Štedrý večer o štyri roky skôr, keď astronauti Frank Borman, Jim Lovell a William Anders pri misii Apollo 8 ako prví ľudia obleteli Mesiac. Naskytol sa im pritom pohľad na "východ Zeme", keď naša planéta vystúpila nad pustý, krátery posiaty povrch Mesiaca.
"Urazili sme takú diaľku, aby sme preskúmali Mesiac, ale najdôležitejšie bolo, že sme objavili Zem," povedal vtedy Anders. Prvé fotografie Zeme vyhotovené ľuďmi pri misiách Apollo sa stali jednými z najrozšírenejších na svete a ich účinok pretrváva aj po 50 rokoch.
Snímka Modrá guľôčka pritom nevzbudila okamžitý ohlas. Na titulných stranách novín ho vtedy čiastočne prekonali iné správy - americká účasť vo vojne Vietnamu sa chýlila ku koncu a americký prezident Richard Nixon krátko pred Vianocami začal intenzívnu kampaň a bombardovanie v snahe konflikt ukončiť. Bývalý americký prezident Harry Truman 26. decembra 1972 zomrel a svetová tlač tiež 23. decembra zaujali správy o kanibalizme medzi preživšími leteckého nešťastia v Andách.