Dnes kultová snímka našej planéty sa tak nestala okamžitou senzáciou, zohral ale dôležitú úlohu pre narastajúce ekologické hnutia. Prvý Deň Zeme sa slávil 22. apríla 1970 a fotografia misie Apollo 17 sa preneho postupom času stala hlavným symbolom, pripomína Muirová-Harmonyová. Kampane sa predtým sústredili najmä na vyobrazenie znečistenia, plynových masiek alebo ohrozených druhov.
Apollo 17 bolo poslednou misiou lunárneho výskumného programu Apollo, ktorý sa zaslúžil o obnovenie vedeckého záujmu o skúmanie vesmíru. "Všetci, ktorí na programe pracovali, si uvedomovali, že ide o poslednú misiu, a to sa na zážitku výrazne podpísalo," uvádza historička.
Časom sa snímka planéty od trojice astronautov NASA začala spájať s filozofiou, hodnotou prieskumu vesmíru a úlohou, ktorú veda a technológia hrá v našej spoločnosti. "Význam (fotografie) je neuveriteľný," hovorí Muirová-harmonyová. Jej najobľúbenejší príbeh spojený so snímkou pochádza z rozhovoru, ktorý Cernan poskytol po návrate na Zem. Zdôraznil vtedy, že fotografiu treba vnímať z filozofického hľadiska ako autoportrét ľudstva.
"Máte vďaka nej úplne iný pohľad na svet, v ktorom žijeme; geografické a politické hranice sú pri pohľade z vesmíru skutočne bezvýznamné. Myslím si, že to je čiastočne dôvod pre to, že je Modrá guľôčka taká výnimočná, "dodáva historik Garber.