Ukrajina sa už dlho usiluje o dodanie tohto obranného vybavenia, pretože verí, že jej pomôže účinnejšie čeliť plošným útokom Ruska na jej energetickú infraštruktúru. Putin sa dnes snažil bagatelizovať význam systému Patriot a poukázal na zbrane, ktoré má alebo bude mať Rusko k dispozícii. Tvrdil, že predmetný systém je horší ako komplex S-300 zo sovietskej éry, ktorý používali obe strany vo vojne na Ukrajine. Podľa neho by však nasadenie systému Patriot viedlo k predĺženiu konfliktu na Ukrajine.
Podľa šéfa Kremľa ruské vojenské kapacity čoskoro podporí fregata Admirál Gorškov vybavená novými zbraňami. Putin predtým tvrdil, že bude niesť hypersonické rakety, t. j. rakety schopné vyvinúť aspoň päťnásobok rýchlosti zvuku. Rusku pomôže aj to, že podľa Putina ruská armáda už zničila takmer všetko vybavenie zo sovietskej éry, ktoré Ukrajine poskytli členské krajiny NATO.
Komplex Patriot je obranný raketový systém s raketami dlhého doletu, ktorý dokáže zničiť nepriateľské taktické balistické rakety, riadené strely a lietadlá. Systém, ktorý bol niekoľkokrát modernizovaný, vyvinula americká spoločnosť Raytheon začiatkom 60. rokov 20. storočia. Okrem USA ju majú vo svojom arzenáli aj Izrael, Holandsko a Nemecko.
Ruský líder počas svojho dnešného prejavu pri príležitosti zasadnutia Štátnej rady pre mládežnícku politiku tiež ubezpečil, že Rusko by chcelo, aby sa vojna na Ukrajine skončila čo najskôr. "Budeme sa snažiť, aby sa to skončilo, a samozrejme, čím skôr, tým lepšie," povedal Putin a opäť obvinil Kyjev, že sa bráni mierovým rokovaniam. Rusko však odmietlo výzvu Kyjeva na stiahnutie vojsk z ukrajinského územia a naďalej útočí na civilné ciele a kritickú infraštruktúru na Ukrajine.