Posledný deň v tomto roku si pripomíname 30 rokov od rozpadu spoločného štátu Čechov a Slovákov. 31. decembra 1992 bol oficiálne ukončený proces zániku federácie, ktorý vyvrcholil vznikom dvoch nezávislých nástupníckych štátov Slovenskej a Českej republiky.
Zamatový rozvod, ako sa rozdeleniu Československa častokrát hovorí, ilustruje spôsob, ktorým k nemu pred troma dekádami došlo. Vtedajšie rozdelenie prebehlo pokojne a bez násilných incidentov. Obzvlášť v dnešnom období bezprecedentnej vojenskej agresie Ruska proti Ukrajine sa ukazuje príbeh mierumilovného spolunažívania a následného pokojného rozdelenia spoločnej federácie Čechov a Slovákov ešte aktuálnejší.
Pozrite si krátke video z produkcie Zmudri.sk, ktoré objasňuje okolnosti a priebeh rozdelenia Československa
Výnimočnosť pokojného zániku Československa zdôrazňuje aj skutočnosť, že len niekoľko kilometrov od našich hraníc bolo osamostatňovanie sa štátov spojené s krviprelievaním. Takmer paralelne prebiehal proces rozpadu Juhoslávie poznačený konfliktami, vojnou a etnickými čistkami. Pokojný rozpad Československa bol preto v ostrom kontraste s tragickým vývojom udalostí na Balkáne. Aj po rokoch je zamatový rozvod dôkazom, že je možné rozdeliť sa mierovo a nové nástupnícke štáty môžu vzniknúť bez potreby eskalácie napätia či vojny.
Pokojné rozdelenie Československa tiež významne prispelo k stabilite regiónu strednej Európy. Obom novým štátom sa podarilo vyhnúť sa vzájomným sporom, politickému a kultúrnemu napätiu. Svoje úsilie tak mohli zamerať na efektívne budovanie štátu a pestovanie demokratických hodnôt. Aj napriek rozdeleniu sú vzťahy oboch štátov dlhodobo založené na spoločnom priateľstve a rešpekte. Zároveň sú dnes Česko a Slovensko súčasťou NATO a Európskej únie, kde majú obe krajiny vzájomnú nadštandardnú spoluprácu.