„Objem plynu zatlačený zo strany SPP do zásobníkov ku dnešnému dňu, spolu s pravidelnými diverzifikovanými dodávkami, dávajú spoločnosti dostatok optimizmu, že zimnú sezónu 2022/2023 zvládneme bez vplyvu na dodávky pre svojich zákazníkov. Pre Slovensko je však z hľadiska dostupnosti dodávok plynu kľúčové, aby bolo zachované fungovanie trhu v Európe a fungujúce cezhraničné prepojenia medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca SPP Ondrej Šebesta.
Invázia Ruska na Ukrajinu podľa štátneho podniku výrazne zmenila energetiku, jej vnímanie a uvedomenie si jej dosahu na naše každodenné životy a významne zasiahla aj do chodu SPP. „Posledné mesiace venujeme zabezpečeniu plynulých dodávok energií pre všetkých našich zákazníkov, od veľkých priemyselných odberateľov až po domácnosti, maximálne úsilie a je pre nás absolútnou prioritou,“ zdôraznil Šebesta.
Uzavretím diverzifikačného kontraktu na nákup plynu z ťažobných polí v Severnom mori a uzavretím diverzifikačného kontraktu na dodávku LNG vie v súčasnosti SPP pokryť viac ako 65 % spotreby svojich zákazníkov z iného ako ruského zdroja. „V súčasnosti tak dokážeme zabezpečovať pre svojich zákazníkov dodávky plynu z juhu, využívajúc okrem talianskej infraštruktúry aj terminál LNG v Chorvátsku, a to popri spomenutej severnej trase a stále fungujúcej prepravnej ceste cez Ukrajinu,“ dodal Šebesta.
Experti SPP podľa neho aj naďalej vyhodnocujú všetky dostupné možnosti a po ich dôkladnom posúdení spoločnosť prijíma ďalšie potrebné opatrenia. „Pre zimné obdobie je dôležité zabezpečenie kombinácie dostatočných zásobníkových kapacít a celoročného stabilného toku plynu. Vďaka dôslednej príprave patrí Slovensko v tejto oblasti medzi najpripravenejšie krajiny Európy,“ konštatoval Šebesta.